WYPRAWY ROWEROWE KAMPEREM

 

Wyjazd rowerowy do Francji !

  • Axess 670 DK

Data podróży:

07-16 Listopad 2020

Odwiedzone kraje:

Polska Niemcy Szwajcaria Francja - Prowansja

Liczba osób:

10 dorośli

Pokonana odległość:

4500 km

Prowansja to region na południu Francji słynący z lawendowych pól, gajów oliwnych, antycznych zabytków, wyśmienitego wina, uśmiechniętych tubylców i słonecznych dni. Ludzie żyją tu spokojnie i bez pośpiechu, celebrując każdą porę dnia i roku. Ta historyczna kraina rozciąga się nad Morzem Śródziemnym, przy południowo-wschodniej granicy Francji. Jej krajobraz kształtują z jednej strony Alpy, a z drugiej słoneczne Lazurowe Wybrzeże. Do najbardziej znanych miast na tym terenie zalicza się Niceę, Cannes, Tulon, Aix-en-Provence, Avignon, Antibes, Saint-Tropez czy Marsylię. Prowansja nadal jednak pozostaje nieco prowincjonalna. Lokalne rzemiosło nie tylko nie wymarło, ale stało się wręcz popularne. To tutaj Pablo Picasso uczył się garncarstwa od rzemieślników. 

Prowansja jest rajem dla kolarzy i rowerzystów, płaskie czy faliste tereny i długie alpejskie podjazdy to specyfika Prowansji. Około 35 km na wschód od miasta Orange znajduje się mityczna dla kolarzy góra Mont Vantoux (1909 m n.p.m.). To tutaj w 2009 roku Sylwester Szmyd wygrywa 5 etap wyścigu Criterium du Dauphine Libere. Jeżeli nie chcemy długiego 21,4 km podjazdu możemy wybrać malownicze drogi w Kanionie Verdon czy też przejazd przez urokliwą dolinę Nesque.

Program:

Dzień 01 – czwartek 07.11, wyjazd z Polski
W czwartek w godzinach porannych wyruszymy w trasę z Grudziądza przez Zgorzelec do Avignon.
Dzień 02: piątek 08.11, przyjazd do Avignon
Przyjazd na miejsce do Avignon, krótka rundka po okolicy.
Dzień 03: sobota 09.11, Orange – runda przez Vaison la Romaine 95 km, przewyższenie 330 m. Przejedziemy kamperem do Orange położonego około 30 km na północ od Avignon. Runda poprowadzi nas malowniczymi terenami odwiedzając miasteczko Vaison la Romain uznane za jedno ze 100 najpiękniejszych miejsc we Francji a sławę swą miasteczko zawdzięcza swojemu dziedzictwu. Dowodem jego prestiżowej przeszłości jest współczesne miasto, które eksponuje pozostałości starożytnego Vasio Vocontiorum.
Dzień 04: niedziela 10.11, Salon en Provance runda 100 km przewyższenie 620 m,
tego dnia zrobimy rundę dookoła jeziora de Berre, największego jeziora we Francji o powierzchni 155,3 km².  Jezioro znajduje się w delcie Rodanu, na północny zachód od Marsylii, połączone kanałem z zat. Fos (M. Śródziemne).
Dzień 05: poniedziałek 11.11, przejazd kamperem do Aubagne około 35 km, następnie runda 43 km odwiedzając Cap Canaille, najwyższy Klif we Francji 394 m. n. p. m. Wjazd na Cap Canaille jest bardzo łatwy i szybki. Prowadzi tam droga Route de Cretes (D141), którą dobrze oznakowano kierunkowskazami. Z Cassis to maksymalnie 10 minut autem. Po drodze jest kilka przystanków, a każdy oferuje inne widoki na zatokę, calanques i okoliczne zabudowania. Klif jest idealnym miejscem na wspinaczki, piesze wędrówki, pikniki oraz długie spacery. Ciekawostka: na klifie kręcono świetną komedię Zawieszeni na drzewie (Sur un arbre perché) z Louisem de Funes, który wypadł z trasy i zawisł na drzewie w połowie wzniesienia.
Dzień 06:  wtorek 12.11, Gorge de Guegue, Belvedere, Canion Verdon , 62 km, 160 m przewyższenia, przejazd kamperem około 110 km do Carpentras,
Dzień 07:  środa 13.11, Carpentras - Bedoin – Mount Ventoux – Carpentras 91 km , 1990 m podjazdu i 1980 m zjazdu.
Tego dnia naszej wyprawy czeka nas nie lada wyzwanie – zdobędziemy najwyższy szczyt regionu Mount Ventoux (1909 m n.p.m) zwany Olbrzymem Prowansji 21,4 km podjazdu, jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i mitycznych gór w historii kolarstwa, znana z licznych wizyt Tour de France.  To tutaj w 2009 roku Sylwester Szmyd wygrywa 5 etap wyścigu Criterium du Dauphine Libere.
Dzień 08: czwartek 14.11, Wyjazd z Carpentras w kierunku Georges de la Nesque,  79,3 km, 1100 m podjazdu i 1100 m zjazdu
Tego dnia udamy się w trasę poprowadzoną jednym z najbardziej spektakularnych prowansalskich wąwozów – Georges de la Nesque. Jest on zlokalizowany pomiędzy masywem Luberon a Mont Ventoux. Trasa prowadzić będzie krętymi drogami, zapewniając wspaniałe widoki – zwisające skały i strome zbocza, które można podziwiać z drogi oraz liczne tunele i tarasy widokowe.
Dzień 09:  piątek 15.11, Vaison la Romaine, zwiedzanie zabytków, przejazd do Valence około 100 km.
Dzień 10: sobota 16.11, powrót do Polski, przyjazd do Grudziądza w godzinach nocnych

Marek Leśniewski

Galeria

 

Adres

  • ul. Śniadeckich 52/18
    86-300 Grudziądz

Telefon

Copyright Rental Camper

Created By H7